הזמנת כרטיסים (open in new tab)

אירוע

פסטיבל משחקי חשיבה

בואו לשחק בפאזלים תלת-ממדיים, לפתור חידות היגיון, ליהנות ממופעים ומסדנאות ואפילו להשתתף בתחרות – באירוע החשיבה הגדול בישראל!

האירוע הסתיים, נתראה בשנה הבאה !

הפסטיבל הוא אירוע חגיגי שמתקיים מדי שנה במכון דוידסון לחינוך מדעי, ומושך אליו מאות מבקרים ומשתתפים מכל הגילים עם מכנה משותף אחד: חיבה לתחום משחקי החשיבה, החידות, הפאזלים, האומנות, הקסמים והמתמטיקה היצירתית.
זהו גם אחד מאירועי "חגיגת השכל" (Celebration of Mind) הבין-לאומיים שמארגן הארגון G4G, שמטרתו לקדם את מורשתו של מרטין גרדנר. מרטין גרדנר היה סופר מדע ומתמטיקה אמריקאי, שתרם רבות להנגשת המתמטיקה לציבור הרחב במאה הקודמת, ושפעל לעודד חשיבה יצירתית ולהנחיל מתמטיקה לכולם.
כאורחי הפסטיבל תיהנו ממופעים ומסדנאות שיעבירו מומחים בנושאים שונים כגון: פלקסגונים, טנגרם, מבוכים ודרקונים ועוד. נוסף על כך תוכלו להסתובב בין הדוכנים, להתנסות במשחקים, בחידות ובפאזלים הייחודיים שיהיו פזורים ברחבי המתחם, ואם תרצו – גם לרכוש אותם.
השנה תיערך במסגרת הפסטיבל גם תחרות קובייה הונגרית, שאינה כרוכה בתשלום או בהרשמה מראש, ופתוחה לקהל הרחב להשתתפות וכמובן לצפייה!
במסגרת פסטיבל משחקי החשיבה, בזמן החופשי שבין הפעילויות, תוכלו ליהנות מהדברים האלה ללא תשלום וללא הרשמה:
משחקי חשיבה גדולים
מתקני גן המדע

עובדי מכון דוידסון זכאים להשתתף בפעילות ללא עלות. בן/בת משפחה ראשון של עובדי מכון דוידסון זכאי ל-40% הנחה, עבור רישום בן/בת משפחה נוסף לאותה פעילות, העובד זכאי ל-10% הנחה. יש להזמין כרטיסים מראש.
איך מקבלים את ההטבות?
לקבלת ההטבה יש להקיש על כפתור "יש ברשותך קוד?" בשלב ההזמנה, ולהזין בשדה את הקוד: DAVIDSONF
כדי לקבל את ההנחה יש להזין את הקוד, ורק לאחר מכן לבחור את הכרטיסים הרצויים.
שימו לב: הקופון אישי ואינו ניתן להעברה.אין כפל הנחות.


סדנאות

מבוכים ודרקונים: הרפתקה לכל המשפחה
בואו להתנסות בגרסה קלילה וחווייתית לכל המשפחה של המשחק הפופולרי מבוכים ודרקונים! במשחק זה מקבלים המשתתפים תרחיש דמיוני, ועליהם להחליט כיצד להתמודד עם מכשולים והפתעות שצצות לאורך המשחק. וזה בדיוק מה שמחכה לכם גם פה.
במשחק תגלו את ה… רגע… אנחנו מקבלים עדכון דחוף מצוות הביטחון של מכון דוידסון! אנחנו מעבירים לכם אותו אבל הוא מסווג – אנא שמרו עליו בסוד! הנה המסר שקיבלנו:
"במעבדה של הפרופסור דוקטור-דוקטור (כן כן, זה באמת שמו) התרחשה תאונה קשה שכעת מאיימת על כל מכון ויצמן! יכול להיות שמדובר בדליפה של חומרים מסוכנים – המצב עדיין רגיש ולא ברור, עזרו לנו!". סוף התשדורת.
כאן אתם נכנסים לתמונה: המשימה שלכם, חבורת מדעניות ומדענים צעירים, היא להציל את המצב לפני שיהיה מאוחר מדי. הכלים שעומדים לרשותכם הם דמיון מפותח, מחשבה זריזה ושיתוף פעולה.
מוכנים לצאת להרפתקה? הצטרפו לסדנה!
טנגרם: קסם הצורות
לוּ היינו מבקשים מכם לקחת ריבוע ולחלק אותו לכמה חלקים – כיצד הייתם עושים זאת? ארבעה ריבועים קטנים יותר השווים בגודלם זה לזה? אולי לארבעה משולשים? או בדרך אחרת?
בסדנה זו אנחנו מזמינים אתכם להתנסות ולשחק ב"טנגרם": ריבוע שחולק ללא פחות מאשר שבע צורות גיאומטריות השונות זו מזו בגודלן ובצורתן.
יחד ניקח את הצורות הללו ונשתמש בכולן בדרכים יצירתיות כדי לבנות מהן צורות חדשות ודגמים אחרים לגמרי, בהם למשל צורה של אדם בעל רגל… שנעלמת!
הצטרפו לסדנה ובואו לגלות את הצורות שיוציאו אתכם מהריבוע.
טבעת מביוס: רצועת הנייר המופלאה
כמה צדדים יש לטבעת? שאלה פשוטה עם תשובה פשוטה: צד אחד מבפנים, צד אחד מבחוץ. אבל מה קורה כשיש טבעת עם… צד אחד בלבד?
הכירו את הפלא שנקרא "טבעת מביוס": טבעת מיוחדת שעשויה מרצועת נייר אחת בלבד, בלי התחלה ובלי סוף, שתגרום לכם להסתכל על העולם בצורה חדשה ושונה.
בסדנה נגלה סודות מתמטיים מרתקים שמסתתרים מאחורי טבעת מביוס, נכין סוגים שונים של טבעות ונלמד איך לחתוך אותן בדרכים מפתיעות. וגם נלמד קסמים מיוחדים שתוכלו להדהים איתם את החברים והחברות.
אם אתם אוהבים לחשוב מחוץ לקופסה, חובבי יצירה ואוהבים קסמים והפתעות – הצטרפו למסע מרתק בעולם של טבעות מביוס!
פלקסגונים: עולם של קיפולי נייר מסתוריים
דמיינו עולם שבו הנייר מתעורר לחיים – עולם שבו קיפולים פשוטים הופכים לפלאים מתמטיים, וגזרי נייר בודדים הופכים לחוויה מפתיעה של צורות וקסמים. ברוכים הבאים לעולם הפלקסגונים!
אז מה זה אומר בכלל "פלקסגונים"? אלו הן יצירות נייר מרתקות שיש להן יותר משני פנים (צדדים). את הצדדים הללו אפשר לחשוף באמצעות פעולה מיוחדת – פעולת ה"פלקס". בדומה לטבעות מביוס, הפלקסגונים נחשבים גם הם ל"פלא מתמטי", ובסדנה נגלה בדיוק את זה.
יחד נכין סוגים שונים של פלקסגונים מנייר, נלמד איך לקפל אותם בצורה מדויקת וכיצד לבצע "פלקסים" שונים. נחקור את התכונות המתמטיות המיוחדות שלהם ונבין איך הן מאפשרות לפלקסגונים להציג כל כך הרבה פנים.
בנוסף, נכיר קסם מיוחד שאפשר לעשות עם פלקסגונים, ונראה צדדים חדשים ומהנים של עולם המתמטיקה. הצטרפו לחוויה של יצירתיות, קיפולי נייר והמון כיף!
גזורים על גזירת נייר
איך גוזרים חור בכרטיס ביקור, בגודל שמאפשר לבן אדם לעבור דרכו? האם אפשר לקפל נייר, לגזור אותו ולקבל צורה של ברבור? וכיצד גוזרים צורות בלתי אפשריות?
הצטרפו לסדנה שבה נגלה את התשובות לכל השאלות הללו בצורה הכי כיפית שיש: נעשה זאת בעצמנו! במהלך הסדנה נעבוד בידיים, עם העיניים ועם הראש כדי להפוך מתמטיקה בסיסית לאומנות אמיתית.
את כל זה נעשה באמצעות שימוש בטכניקות קיפול וגזירה של נייר, נכין יצירות מגוונות ומעניינות, ונלמד את המתמטיקה שעומדת מאחוריהן. אנחנו כבר גזורים על הסדנה הזו. מה איתכם?
אחת-אפס: לדבר עם המחשב
אנחנו מדברים אלה עם אלה כל הזמן – בבית הספר, בעבודה ובבית. אבל בשנים האחרונות התחלנו לתקשר לא רק עם בני אדם אלא גם עם המחשב: אנחנו שואלים את סירי, גוגל ואלקסה שאלות, מתכתבים עם צ'אט GPT כדי לפתור בעיות ואפילו נעזרים ב-Midjourney כדי ליצור יצירות גרפיות.
כל זה אפשרי בזכות עבודה של הרבה מאוד אנשים, שלימדו את המחשבים והמערכות הללו להבין אותנו טוב יותר. אז איך אפשר בעצם ללמד את המחשב לדבר ולהבין? ומהם העקרונות שעומדים מאחורי כל זה?
בסדנה זו נבין בדיוק את זה, כשננסה לדבר עם מחשבים שעדיין לא למדו את שפת האדם: נגלה מה אפשר "להגיד" עם זרם חשמלי, מהו "רעש" בהקשר של תקשורת ממוחשבת וגם נלמד מהו אלגוריתם, ואיך הוא הופך את התקשורת למסובכת (ולמצחיקה) יותר.
הצטרפו לסדנה שבה אומנם נדבר בעברית – אבל בצורה אחרת לחלוטין!
צעצועים בכוח המחשבה
דמיינו את התרחיש הבא: אתם יושבים בבית מול הטלוויזיה ורוצים לצפות בתוכנית האהובה עליכם. השלט רחוק מכם ואין לכם כוח לקום. אתם ממקדים את מחשבותיכם בערוץ המועדף עליכם, והופ! הטלוויזיה נדלקת והוא מופיע על המסך.
נשמע כמו מדע בדיוני? בואו לראות את הגרסה המציאותית והמאוד אפשרית של שליטה באמצעות כוח המחשבה! הצטרפו לסדנה שבה נגלה איך אפשר לחבר את המוח שלנו למכשירים חיצוניים, וכיצד אפשר לתכנת בבלוקים [sk4] בקלות כדי לשלוט בצעצועים ולהאיר אותם בעזרת אותות מהמוח שלנו.
והחלק הכי טוב? אין צורך בידע מוקדם בתכנות (וגם לא בטלפתיה)!


מופעים

אליס בארץ המתמטיקה: מופע בשיתוף הקהל | ד"ר יוסי אלרן וטל בר
לואיס קרול, הסופר שכתב את ספרי ״אליס בארץ הפלאות״, היה גם מתמטיקאי, קוסם וחובב חידות מושבע. במופע הזה אנחנו מזמינים אתכם להיכנס לעולמה המופלא של אליס אבל הפעם, בארץ המתמטיקה!
במהלך המופע נשחזר יחד את ״מסיבת התה המשוגעת״ של אליס וחבריה, ונשלב אתכם הקהל בחגיגה שכוללת חידות, משחקים לא שגרתיים וקסמים מתמטיים.
תוך כדי המופע ניחשף גם לעולמות השונים, המגוונים ובעיקר המופלאים של לואיס קרול – ונגלה איך נראים החיים מנקודת מבט חדשה!
המותר, האסור והבלתי סביר | מיכאל גורודין
כמה פעמים יצא לכם להיתקל ביום-יום במצבים שבהם סיננתם לעצמכם "זה לא הגיוני!"? אנחנו שואלים, כי אתם הולכים לעשות את זה הרבה במהלך המופע.
אנחנו מזמינים אתכם לאתגר את גבולות ההיגיון האנושי שלכם, ולגרום לכם לחשוב שמה שנראה סביר והגיוני – הוא לא סביר בכלל, במופע שבו תוכלו גם אתם לעלות לבמה ולהשתתף בהדגמות.
תוכלו למשל, לעזור בביצוע קסמים בלתי אפשריים, לגלות באמצעות משחק מהי "תורת המשחקים", ואפילו לראות איך יוצרים פרדוקס של ממש.
הצטרפו לחוויה של קסמים, מוזרויות ותעלומות מתמטיות שיאתגרו את ההיגיון הסביר שלכם!
תחרות: אלופי הקובייה ההונגרית
חובבי קובייה הונגרית? יודעות לפתור אותה במהירות? זה הזמן להוכיח את זה, בתחרות נושאת פרסים!
אנחנו מזמינים אתכם להצטרף ללא תשלום וללא הרשמה מוקדמת, לתחרות שתיערך במתחם הפסטיבל, בזמן החופשי שבין 16:30 ועד 19:15. אפשר להגיע ולהתחרות בשביל האתגר והכיף, ואפילו אין צורך להביא קובייה משלכם.
איך משתתפים וכיצד מתחרים?
בשלב הראשון יהיה על המתמודדים והמתמודדות לפתור את הקובייה הקלאסית (3X3) מהר ככל האפשר. בתום השלב הזה יעלו לשלב הסיום 16 הטובים והטובות ביותר, שעשו זאת בזמן הקצר ביותר.
שלב הסיום: הנוקאאוט!
בשלב הזה, שיתחיל לאחר השעה 19:15, יתחרו כל 16 המתמודדים והמתמודדות בו זמנית, ומי שיפתור את הקובייה ראשון יוכרז כמנצח או המנצחת הגדולים של התחרות!
אז גם אם אתם לא יודעים לפתור קובייה הונגרית אבל סקרנים לראות את התחרות – אנחנו מזמינים אתכם להצטרף, לצפות ולעודד את המשתתפים והמשתתפות ולראות מי יוכרז כאלוף או אלופת הקובייה ההונגרית.
שימו לב: התחרות אינה רשמית והתוצאות לא יוכרו על ידי ארגון הקובייה העולמי (WCA).

כל משתתף נדרש בכרטיס
אישור הרשמה יתקבל באמצעות מסרון למכשיר הנייד ולמייל שיוזן בעת ההרשמה. כניסה לפעילויות הדורשות רישום – בהצגת אישור מודפס או בנייד.
במתחם האירוע תוכלו למצוא דוכן מזון ומשקאות בתשלום.
הכניסה למכון ויצמן מתחנת הרכבת ברחובות תתאפשר עד השעה 18.00. היציאה תתאפשר באופן חופשי בכל שעה.
האירוע מונגש לקהל בהתאם להסדרי הנגישות של מוסדנו.לתיאום הסדרי נגישות מיוחדים אנא פנו בטלפון 08-9378300 | בדוא"ל:  [email protected]

תאריך 09/05/2024, בין השעות 16:30- 20:30
מיקום מתחם אולם הברווז, מכון דוידסון
חברי הצוות מיכל שדר, שירלי דאי-עמר, שירה כרמי-וינטרוב
עלות 10-25 ש"ח (בהרשמה מראש)
שיתוף
הקישור הועתק!
לכל המשפחה מתמטיקה גילי 6-13
הזמנת כרטיסים (open in new tab)
פעילויות רלוונטיות

מהחלל ליום-יום

בסדנה נכיר את החלל החיצון ונבין כיצד הטכנולוגיה עוזרת לאסטרונאוטים להגיע לחלל, להתקיים בו ולחקור אותו. לאחר מכן נחזור לקרקע יציבה וניחשף לטכנולוגיות שהתחילו בחלל ו"ירדו" אלינו לכדור הארץ לשימוש יום-יומי. כמה מהן אפילו מפתיעות במיוחד – בואו לגלות אותן בסדנה!

על חושי-על

בואו להכיר את החושים שלנו ואת הגבולות שלהם, בסדנה שבה נחווה אותם היטב, ומקרוב! בסדנה ננסה להרגיש דברים שבני אדם לא מסוגלים בדרך כלל לחוש, ונעשה מאמץ לשפר את החושים הטבעיים שלנו, להרחיב אותם, ולהוסיף עליהם – בעזרת הטכנולוגיה.